Всеукраїнський фонд Крок за Кроком
Міжнародний фонд відродження
together, we grow
together, we grow

27 березня 2015 р. в м. Золотоноша Черкаської області на базі Золотоніської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 відбувся навчально-практичний семінар «Освіта для соціальної справедливості» для педагогічних працівників. Захід було проведено у рамках реалізації проекту «Поширення досвіду Центрів для батьків у ромських громадах», що впроваджується Всеукраїнським Фондом «Крок за кроком» (м. Київ) за підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного Фонду «Відродження» та Фонду «Відкрите суспільство» із метою апробації курсу «Освіта для соціальної справедливості». 

Мета семінару: ознайомити учасників з програмою «Освіта для соціальної справедливості»; забезпечити обізнаність та сформувати практичні вміння у вчителів, соціальних педагогів і практичних психологів з питань різноманітності та соціальної справедливості, що сприятиме розвитку інклюзивного середовища в дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах.

У роботі семінару взяли участь 22 педагогічних працівники (представник міського відділу освіти (керівник психологічної служби м. Золотоноша), 7 вчителів, 2 вихователі групи подовженого дня, 7 практичних психологів, 5 соціальних педагогів з 8 навчальних закладів (в т.ч. 2 школи-інтернат) м. Золотоноша, в яких навчаються діти ромської національності), а також представник ромської громади, директор Черкаської обласної громадської організації «Романі Рота» Володимир Бамбула.

Учасники семінару були ознайомлені із загальною інформацією про проект «Поширення досвіду Центрів для батьків у ромських громадах», призначенням та змістом навчально-методичних матеріалів «Готуємося до школи», «Впевнене батьківство» та «Освіта для соціальної справедливості».

Володимир Бамбула розповів про результати впровадження та реалізації проекту у м. Золотоноша, окреслив актуальні питання в роботі з батьками та дітьми з ромських сімей та власне бачення шляхів налагодження партнерської співпраці між навчальними закладами та ромською громадою з питань виховання і навчання дітей, підвищення рівня освіченості батьків, а також в розвитку діяльності Центру для батьків, створеного в м. Золотоноша в рамках реалізації проекту.

Наталія Дробот, вчитель Золотоніської ЗОШ І-ІІІ ст. № 5, представила власний досвід роботи з дітьми та батьками з ромських сімей в Центрі для батьків. Особливо вона наголошувала на важливості та особливостях формування мотивації до навчання як у дітей, так і їх батьків.

Особливу увагу тренери Тетяна Войцях та Ілона Руденко приділили розгляду таких питань як «Практика конструктивного слухання», «Стереотипи і установки: процес формування та шляхи їх руйнування», «Потреби як джерело гармонійного розвитку особистості», «Значення особистих цінностей і переконань: їх вплив на дії людини», «Значення діалогу у спілкуванні між людьми різних культур: вміння слухати іншого, вміння виражати свою думку, вміння залишатися емоційно стабільним». Розкриттю змісту навчального курсу «Освіта для соціальної справедливості», зацікавленню учасників, активізації їх особистісного досвіду, розумінню важливості ролі дорослих у формуванні моделей поведінки дітей та їх ставлення до однолітків з інших національних меншин, формуванню у них мотивації до змін та вмінь налагодження взаємодії з дітьми і дорослими у міжкультурному національному просторі сприяли такі інтерактивні вправи як «Історія мого імені», Лейла і Мухамед», «Потреби ромської меншини», «Діалог» та інші.

Підводячи підсумки роботи семінару, учасники відмітили, що особливу зацікавленість у них викликало питання формування стереотипів та упереджень, їх вплив на створення психологічної атмосфери як в освітньому середовищі, так і в суспільстві в цілому, можливі шляхи та способи руйнування стереотипів та упереджень. На завершення обговорення учасники висловили побажання щодо подальшого проведення подібних практичних семінарів для педагогічних працівників із залученням до участі представників ромської громади з огляду важливості для них почути думку батьків з ромських сімей з питань, що розглядаються в навчальному курсі «Освіта для соціальної справедливості».

Як відзначили учасники навчально-практичного семінару, їх активній роботі та саморозкриттю, налагодженню конструктивного діалогу в процесі роботи та ефективному засвоєнню навчальних матеріалів сприяла компетентність тренерів, вдале поєднання теоретичного і практичного матеріалу, роздаткові матеріали та позитивна психологічна атмосфера.

Тренери проекту у Черкаській області: Тетяна Войцях, завідувач обласного центру практичної психології і соціальної роботи Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників, та Ілона Руденко, доцент кафедри психології Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників.

Тетяна Войцях
Завідувач обласного центру
практичної психології і соціальної роботи
Черкаського обласного інституту
післядипломної освіти педагогічних працівників

ПРОГРАМА ЗАХОДУ

Джерело