Всеукраїнський фонд Крок за Кроком
Міжнародний фонд відродження
together, we grow
together, we grow

20  березня 2015 р. за ініціативи та підтримки Всеукраїнського фонду «Крок за кроком» в Одеському обласному інституті удосконалення вчителів відбувся навчально-практичний семінар  «Освіта для соціальної справедливості».  Захід було проведено у рамках реалізації проекту «Поширення досвіду Центрів для батьків у ромських громадах», що впроваджується Всеукраїнським Фондом «Крок за кроком» (м. Київ) за підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного Фонду «Відродження» та Фонду «Відкрите суспільство» із метою апробації курсу «Освіта для соціальної справедливості». 

Цей курс є дуже актуальним в сучасних умовах існування школи, він може забезпечити обізнаність вчителів з питань соціальної справедливості, що сприятиме розвитку інклюзивного середовища в загальноосвітніх навчальних закладах.

У роботі семінару взяли участь 20 вчителів області зі шкіл з багатонаціональним складом учнів. Тренери (Олена Риба, завідувачка навчально-методичної лабораторії мов та літератур національних меншин Одеського обласного інституту удосконалення вчителів, та Максим Джум, голова Благодійного фонду «Планета добрих людей») намагалися створити психологічно позитивну атмосферу в процесі роботи для того, щоб  кожен учасник семінару міг на всі сто відсотків розкритися для отримання інформації та взяти активну участь у запропонованих  тренінгових вправах, які розкривають зміст курсу.                                    

На семінарі розглядалися важливі питання. Це і правовий підхід до освіти, поняття «справедливість в освіті», соціальне відторження, інклюзія, стереотипи, упередження і т.п.  

Учасники заходу за характеристиками впізнавали дітей із соціально вразливих груп  для того, щоб краще розуміти потреби таких дітей, тобто  зробити вірні кроки з метою допомоги їм стати успішними у всіх проявах життя.                                                                                        

Голова БФ «Планета добрих людей» Максим Джум поділився досвідом роботи свого фонду щодо залучення дітей ромської національності до навчання.                                 

Особливу увагу вчителі-практики виявили до процесу формування стереотипів, принципів роботи з викорінення упереджень і дискримінації та визначали для себе, як боротися зі всіма «ізмами».            

На думку учасників семінару, в курсі вдало  поєднується теоретичний і практичний матеріал, що дало  змогу за нетривалий час опанувати  великий за обсягом матеріал без «перевантаження» учасників. Найбільш цікавими вправами, які допомогли їм зрозуміти зміст запропонованого курсу, вчителі назвали заняття «Лейла і Мухамед» (саме він допоміг зрозуміти, яким чином існуючі обмеження та недостатня кількість інформації формують наші думки, і як це може призвести до упереджень та стереотипів),  «Звинувачуємо жертву» (через призму особистісних відчуттів - можливість стати жертвою - до розуміння проблем меншості), «Лимонляндія».

Під час підбиття підсумків семінару-практикуму учасники відзначили, що доброзичлива, тепла атмосфера семінару спрямовувала їх на активне, відкрите спілкування. А запропоновані вправи дали ще й можливість заглянути «в себе»,  побачити власні стереотипи, усвідомити власний рівень терпимості, толерантності до відмінностей .                                                            

На завершення  заходу учасники отримали сертифікати про успішне проходження навчання за темою «Освіта для соціальної справедливості» в рамках реалізації проекту «Поширення досвіду Центрів для батьків у  ромських громадах» та висловили  бажання продовжити роботу за темами курсу на наступному семінарі.

Олена Риба,
завідувачка навчально-методичної лабораторії мов та літератур національних меншин Одеського обласного інституту удосконалення вчителів